Bakan Elvan: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Avrupa için de örnek olur”

Mersin’in Erdemli ilçesindeki tarihi ve turistik Kızkalesi’nde bir açıklama yapan Elvan, reform yapamayan bir Avrupa’nın gözlemlendiğini belirterek, Avrupa’daki parlamenter sisteme baktığımızda, Avrupa’nın da kendi içerisinde çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Çok sayıda ülkede koalisyon hükümetlerinin olduğunu görüyoruz. Reform yapamayan bir Avrupa’yı görüyoruz. Değişime dönüşüme tam olarak ayak uyduramayan bir Avrupa’yı görüyoruz dedi.

Dünya’da çok hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor diyen Bakan Elvan, Eğer siz bu değişim ve dönüşüme hızlı ayak uydurabilirseniz, güçlenmeye, büyümeye devam edersiniz. Ama bu değişim ve dönüşüme ayak uyduramazsanız, reform yapamazsınız o zaman yavaş yavaş geriye doğru gitmeye başlarsınız. Benim Avrupa’da gördüğüm tablo bu. Avrupa’da ırkçılığın artmasındaki temel nedenlerden birisi de bu. Avrupa artık reform yapamıyor şeklinde konuştu.

Referandumdan ’evet’ çıkması ile birlikte Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Avrupa’ya örnek olacağını belirten Bakan Elvan, Avrupa’daki parlamenter sistem bana göre önümüzdeki günlerde, önümüzdeki yıllarda sorgulanmaya başlanacaktır. Avrupa’daki parlamenter sistemin yavaş yavaş tıkanmaya başladığını bizler de görüyoruz. Dolayısıyla ben umuyorum ve diliyorum ki referandumdan evet çıkması ile birlikte Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi de Avrupa için örnek olur, örnek alırlar. Daha hızlı, daha dinamik, değişim ve dönüşüme ayak uydurabilen bir yapı ortaya konulur diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Başkan Gültekin, polis aracına düzenlenen terör saldırısını kınadı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir