Dr. Karahan: “Kanser saygıyı hak ediyor”

Op. Dr. İbrahim Halil Karakan, kanser dokusunun yetenekleri nedeniyle saygıyı hak ettiğini, bu yetenekleri dikkate alarak önlem almak ve tedavi uygulamak gerektiğini söyledi.
Medical Park Tarsus Hastanesi tarafından, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikanın kadın çalışanlarına yönelik bir eğitim düzenlendi. Eğitimde meme kanseriyle ilgili sunum yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Halil Karakan, kanser dokusunun çok özel yetenekleri olduğunu ve saygıyı hak ettiğini söyledi. Op. Dr. Karakan, kadın çalışanların katıldığı eğitimdeki sunumunda şöyle konuştu:
“Kanser dokusu, yetenekleriyle saygıyı hak ediyor. Çünkü kendi damarlarını yapıyor ve ayrıca ölmüyor. Bir müteahhidin site yapması gibi kendi yaşam alanını oluşturuyor. Sevmediğimiz ama akıllı bir hücre. Kanserin bu özelliklerini dikkate alarak önlem almalı ve tedavi uygulamalıyız.”

Meme kanseri ve korunma
Sunumunda meme kanserinden korunmak için yapılabileceklerle ilgili bilgi de veren Op. Dr. Karakan, şunları söyledi:
Anne olma yaşının 30 yaş altına çekilmesi ve bebeği emzirmek meme kanserinden korunmada önemli bir etken. Ayrıca kilo almamak ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekiyor. Düzenli egzersiz yapmak, birtakım ek hormonal ilaçlardan uzak durmak, alkol ve sigaradan uzak kalmak ve radyasyona maruz kalmamak da meme kanseri riskini azaltıyor.”

İşlenmiş gıdadan uzak durun
Etkinlikte, Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz de sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirme yaptı. Karagöz, ara öğünlere dikkat edilmesinin önemine vurgu yaptığı sunumunda, işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Diyetisyen Karagöz, öte yandan ‘mucize’ olarak nitelenen tek taraflı diyetler ve ‘kilo verdiren bitki’ gibi sloganlarla satılan ancak ne olduğu bilinmeyen ürünlerden kaçınılmasını önerdi.

Bir önceki yazımız olan Kocamaz: “Kadınların yönetimde yeterince temsil edilemiyor olmaları biz erkeklerin ayıbı” başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir