Erdemli’de turizme önemli katkı

ÇKA Adana hizmet binasında gerçekleştirilen imza töreninde ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, ÇKA Mersin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mesut Özcan, Mersin Üniversitesi Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serra Durugönül ve Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu hazır bulundu.
ÇKA’dan yapılan açıklamaya göre, 3 ayda tamamlanması düşünülen çalışmanın sonucunda Fizibilite Raporu, 1/500 ölçekli Akkale Çevre Düzenleme Projesi ve Akkale Büyük Sarnıç Rolöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi gibi somut çıktılar elde edilmesi planlanıyor. Bu çıktıların elde edilmesinin ardından fizibilite çalışmasının ilgili kurumlarca onaylanması halinde “Akkale Çevre Düzenleme ve Restorasyon Projesi’nin” 2018 Yatırım Programına alınması için gerekli başvuruların yapılması düşünülüyor.
Akkale Çevre Düzenlemesi ve Restorasyon Projesi hayata geçtiği takdirde, Kumkuyu Yat Limanı’ndan Kanlıdivane’ye kadar olan alanda “Arkeolojik Gezi Parkuru” oluşturulmuş olacak ve Mersin, Likya Yolu’na alternatif bir yürüyüş rotasına kavuşacak.
“Akkale Arkeolojik Sit Alanları Bütünleştirme, Koruma ve Sunumu” fizibilite çalışması temel olarak, bölgedeki zengin doğal, tarihi ve kültürel mirasın korunmasına ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik olmakla birlikte; elde edilecek sonuçların bölgenin turizmi ve ekonomisi için de katkı sağlaması bekleniyor. Yapılacak fizibillite çalışması, Kumkuyu Yat Limanı’ndan başlayarak, Akkale ve Kanlıdivane arasındaki alanda potansiyel turizm parkurları ve gelişme koridorlarının belirlenmesi ve Çevre Düzenleme Projesinin hazırlanması amacına katkı sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan Vali Çakacak, Mezitli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde incelemelerde bulundu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir