“Geçmişten Günümüze Kadın Emeği” sergisi açıldı

Sultaşa Otel’de düzenlenen serginin açılışına Çakacak’ın yanı sıra il protokol üyelerinin eşleri ile şehit anneleri katıldı. Sergide, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen projelerde eğitim alan ve evinde üretim yapan kadınlar, kamu kurum ve kuruluşları, halk eğitim merkezleri tarafından 34 stant açıldı. Kadınlar, halk eğitim merkezleri ile kamu kurum ve kuruluşları açtıkları stantlarda, yapma çiçek, iğne oyası, el dokuması, el yapımı sepet, ebru, takı tasarımı, rölyef, seramik, dekoratif el sanatları, cam ürünleri, ahşap boyama, kokulu taş ve sabun, dikiş nakış, bez bebek, yağlı boya ve üçboyutlu resim ile gıda konularında ürettikleri el emeği göz nuru ürünleri hem sergilediler hem de satışa sundular. Sergi kapsamında ayrıca Mersin Valiliği Protokol Şube Müdürü Ayşe Arslan’ın çektiği fotoğraflardan oluşan ’Yedi Kıtada Yaşamdır Kadın ve Yedi İklimde Bahar’ isimli bir fotoğraf sergisi de yer aldı. Açılış öncesi konuşan Kevser Çakacak, Mersin Valiliği olarak kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte kentteki kadınların sosyo-ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasi hayatta var olmalarını amaçlayan proje ve çalışmalar yürütüldüğünü, sergide yer alan ürünlerin kadınların bu proje ve çalışmalarda binbir emekle ürettikleri el emeği göz nuru ürünler olduğunu söyledi. Çakacak, Güçlü Kadın Güçlü Mersin sloganıyla düzenlediğimiz bu buluşma, milli ve manevi değerlerine bağlı Türk kadınının, Türk annesinin, Türk bacısının ve Türk kızının ne kadar güçlü, sağlam iradeli, sağduyulu, yardımsever, çalışkan ve becerikli olduğunun, böyle günlerde birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenip sağlamlaştığının en büyük göstergesidir. Hepimizin ailesinden, geçmişinden, tarihinden gelen büyükannelerimiz, kahraman Türk kadınları bizim güç ve ilham kaynağımızdır” dedi.
Türkiye’nin tarihin her döneminde içeriden ve dışarıdan sürekli tehdit altında kaldığını ve bunun en son örneğinin 15 Temmuz’da yaşandığını vurgulayan Çakacak, Hepimizin gözü önünde yaşanan bu korkunç saldırıda Türk kadınının gücünü tüm dünya bir kez daha görmüş oldu. Dünyada hiç bir ülkenin kadını, Türk kadını gibi sadece inancının verdiği güçle ve çıplak ellerinde Türk Bayraklarıyla tankların önüne geçip, ölüme karşı duramazdı. O gece, Türk kadınının gücünü, birliğimizi ve beraberliğimizi tehdit eden durumlar karşısında neler yapabileceğimizi tüm dünyaya bir kez daha kanıtlamış olduk” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Çakacak, açılış kurdelesini kesti. Stantlardaki ürünleri tek tek dikkatle inceleyen Çakacak, ürünler ve yapım aşamaları hakkında kadınlarla sohbet etti. Ardından Olgunlaşma Enstitüsü tarafından konuklara yöresel kıyafetlerden oluşan bir defile sunuldu.
Gezmek isteyen vatandaşlar için serginin 11 Mart’ta kadar açık kalacağı bildirildi.

Bir önceki yazımız olan Ortaokul öğrencileri park temizliğine talip oldu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir