Silifke’de festival heyecanı

Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivali hazırlıkları son aşamaya geldi. Bu yıl festivalde Mabel Matiz, Kalben, Duman, Özlem Özdil, Buray ve Linet sahne alacak.

Bu yıl 44’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Müzik ve Folklor Festivaliyle ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, “Her yıl kutladığımız ve geleneksel hale getirdiğimiz Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivalimiz, bu yılda halkımıza açık ve ücretsiz olacak. 19 Mayıs Cuma günü saat 17:00’da sergi açılışlarıyla başlayan festivalimizin 20 Mayıs Cumartesi Günü saat 17:00’da açılışını gerçekleştireceğiz. Aynı günün akşamında saat 22:00’da Mabel Matiz konseri, 21 Mayıs Pazar günü saat 22:00’da Kalben konseri, 22 Mayıs Pazartesi günü saat 22:00’da Duman konseri, 23 Mayıs Salı günü saat 22:00’da Özlem Özdil konseri, 24 Mayıs Çarşamba günü saat 22:00’da Buray konseri ve 25 Mayıs Perşembe günü saat 22’00’da ise Linet konseri gerçekleştirilecek dedi.

Başkan Turgut, festival etkinliklerinde gün boyu sergi açılışları, tiyatro gösterileri, basketbol turnuvaları, halk oyunları gösterileri, avcılık ve atıcılık yarışları, Türk Pop ve Türk Halk Müziği yarışmaları, belediye fasıl grubu konserleri, batırık yarışması, heykel sempozyumu ve satranç turnuvalarının yer alacağını belirtti.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi Silifke’de bu yıl daha kültürel ve daha sanatsal ağırlıklı bir festival coşkusu yaşanacağını söyleyen Turgut şöyle devam etti:

44 yıldır kutlanan bu festivaller sayesinde Silifke adını Türkiye’ye olduğu gibi dünyaya da duyurmuştur. Silifke halkı, geçmişine sahip çıkarak bu değerlerini korumuştur. Akdeniz’in incisi olan bu güzel ilçe, tarihi dokusu ve doğal güzellileriyle yerli ve yabancı konuklarının dikkatini çekmektedir. Festival dolayısıyla gelen misafirlerimiz, ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağlamaktadırlar. Kültür Haftamız, yine Atatürk Anıt Meydanında ki yeni festival alanımızda halkımıza açık ve ücretsiz olacaktır. Bir Yörük yurdu olan Silifke’mizde 1974 yılından beri kültür değerlerimizi yaşatmak, canlı tutmak ve bunu yurt içinden ve yurt dışından gelen insanlara tanıtmak için festivaller yapıyoruz. 1974 yılında Müzik ve Folklor Festivali olarak başlayan ve 44 yıldır başarılı bir şekilde kutladığımız festivalimizi bu yılda gerçekleştirmenin heyecanını ve coşkusunu yaşamaktayız. Bu yıl sanatsal ve kültürel faaliyetlerimize daha fazla ağırlık vererek, yarışmalarımızı, konserlerimizi ve diğer etkinliklerimizi daha katılımlı hale getirdik. Her akşam birbirinden ünlü sanatçılarımızı siz değerli halkımızla buluşturmayı hedefledik. Ayrıca ekonomik kazançtan ziyade kültürel değerlerimizi ve yöresel ürünlerimizi daha fazla tanıtmaya ağırlık verdik. Göreve geldiğimiz andan itibaren sanatın, kültürün, sporun ve barışın kenti olma yolunda başarılı hizmetler gerçekleştirdik. Bu hedefte ve yolumuzda her geçen gün şevkle, heyecanla ve gururla yürümeye devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Mersin’de yaban zeytini aşılamaları sürüyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir