Sorgun Barajı’nın yüzde 82’si tamamlandı

Barajın yüzde 82’si tamamlanırken, sulama projesinin devreye alınması ile 60 bin dekar arazi suyla buluşacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Sorgun Barajı, Mersin’e kazandıracağımız projelerimizden birisi. Bu barajımızın sulamasında ise proje çalışmalarımız sürüyor. Bu yılın ilk yarısında sulama projesinin inşaat ihalesini yapacağız” dedi.

Bakan Eroğlu tarafından 15 Şubat 2014 tarihinde temeli atılan Sorgun Barajı, tamamlanma aşamasına doğru ilerliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mersin’de inşası devam eden Sorgun Barajı’nın sulama projesinin de tamamlanarak devreye alınması ile Mersin’de 60 bin dekar zirai alan suyla buluşacak. Açıklamada, “Yüzde 82 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan Sorgun Barajı, temelden 111 metre yükseklikte inşa ediliyor. Yaklaşık 53 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak bu barajda depolanacak su ile Çiriş, Gücüş, Çiftepınar, Dağlı, Tömük, Çamlı, Fakılı, Karahıdırlı, Pınarbaşı, İlemin Kösbucağı, Arslanlı, Hüsametli, Kayacı ve Köypınarı mahallelerine ait arazilere sulama suyu temin edilecek. 3 milyon metreküp gövde dolgusu yapılarak inşa edilecek Sorgun Barajı’nda, bu dolgunun yarısı tamamlandı. Ayrıca barajın derivasyon tüneli, su alma yapısı ve dolusavak kazılarının ise yüzde 96’sı tamamlandı. Sorgun Barajı’nda ayrıca kurulacak olan santral ile yıllık yaklaşık 38 milyon kilowatt saat enerji üretimi gerçekleştirilecek” denildi.

Ekonomiye yıllık 45 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor

Barajın tamamlanarak sulama projesinin de hizmete alınmasıyla sulama alanında dekar başına 750 TL gelir artışı, ülke ekonomisine ise yıllık 45 milyon TL katkı sağlanacağı ifade edilen açıklamada, proje ile 12 bin kişiye istihdam alanı sağlanmasının da hedeflendiği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Mersin’de sulanabilecek arazilerin tamamını suyla buluşturmak için çalıştıklarının altını çizerek, “Sorgun Barajı da Mersin’e kazandıracağımız projelerimizden birisi. Bu barajımızın sulamasında ise proje çalışmalarımız sürüyor. Bu yılın ilk yarısında sulama projesinin inşaat ihalesini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Büyükşehir Belediyesi: “Çevre Düzeni Planı kentin geleceğine yön verecek” başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir